Lajme Psikologji

Ushqimet të shijshme që qetësojnë nervat

Një sistem nervor i mbingarkuar më së shumti është shpenzuar në përpjekje për të mbrojtur trupin nga sulmi, dhe problemet shpesh mund të shfaqen në formën e rezervave të energjisë të ankthit, panikut ose stresit, dhe madje mund të jenë të dëmshme për sistemin endokrin.

Një nga mënyrat e mbrojtjes janë ushqimet që qetësojnë sistemin nervor.

Hirra

Për shkak se është e pasur me L-triptofan dhe një gamë të tërë të aminoacideve medicinale dhe ushqyesve, hirra është një ushqim i shkëlqyeshëm për qetësimin e nervave.

Patatet e ëmbla

Karbohidratet komplekse që përmbajnë nivele të larta të vitaminave A, C dhe B, siç janë patatet e ëmbla mund të ndihmojnë në qetësimin e nervave, eleminimin e stresit dhe madje uljen e presionit të gjakut.

Po kështu, patatet e ëmbla përmbajnë një numër lëndësh ushqyese që ushqejnë sistemin endokrin dhe mbajnë të shëndetshëm sistemin e frymëmarrjes, urinar dhe nervor.

Banane

Shumë atletë hanë banane pas një ndeshjeje pasi kjo frutë përmban kalium, një elektrolit që ndihmon trupin të mbetet i hidratuar.

Por bananet gjithashtu përmbajnë magnez, vitaminë B6 dhe ushqyes të tjerë që ndihmojnë tretjen dhe kontribuojnë në një ndjenjë lumturie dhe qetësie.

Çaj i gjelbër dhe barishtor

Çaji jeshil përmban një aminoacid të njohur si L-theaninë që përmirëson gjendjen shpirtërore duke stimuluar prodhimin e valëve alfa në tru dhe ndihmon në uljen e stresit dhe relaksimit./Telegrafi.