Lajme

Shansi i fundit për gjetjen e origjinës së Covid-19

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) thotë se një grup i ri pune mund të jetë shansi i fundit për të gjetur origjinën e Covid-19.

Ajo ka emëruar 26 ekspertë për t’u bashkuar me trupin, Grupi Këshillimor Shkencor mbi Origjinat e Patogjenëve të Ri (Sago).

Më shumë se një vit e gjysmë që kur virusi u zbulua në qytetin kinez Wuhan, pyetja se si u shfaq për herë të parë mbetet e paqartë.

Ekipi do të marrë parasysh nëse virusi erdhi nga kafshët te njerëzit në tregjet Wuhan ose rrjedh në një aksident laboratorik. Kina e ka hedhur poshtë fuqishëm teorinë e dytë, transmeton rtv21.tv.

Në shkurt, një ekip i OBSH -së i ngarkuar me hetimin e origjinës së Covid shkoi për në Kinë dhe arriti në përfundimin se virusi ndoshta kishte ardhur nga lakuriqët e natës, por se duhej më shumë punë.

Por drejtori i përgjithshëm i OBSH -së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, më vonë tha se hetimi ishte penguar nga mungesa e të dhënave dhe transparenca nga Kina.

Anëtarët e propozuar të grupit Sago përfshijnë gjashtë ekspertë që vizituan Kinën si pjesë e ekipit të mëparshëm.

Përveç koronavirusit, Sago gjithashtu do të shikojë origjinën e patogjenëve të tjerë me rrezik të lartë.

Në një editorial të përbashkët në revistën Dr Tedros dhe zyrtarë të tjerë të OBSH -së thanë “një aksident laboratorik nuk mund të përjashtohet”.

Michael Ryan, drejtori i urgjencave të OBSH -së, tha se puna e Sago mund të jetë “shansi i fundit për të kuptuar origjinën e këtij virusi”.

 

 

Plot Shnetë

Plot Shnetë

Komento

Kliko këtu për të komentuar