Këshilla Mjekësore Shnetë

Parandalojnë fryrjen dhe gazrat: 5 ushqime për zorrët e shëndetshme

Zorrët e shëndetshme janë çelësi i imunitetit të fortë, humorit të mirë, por edhe një ngjyrë e bukur.

Inflamacioni, si forma të ndryshme të çrregullimeve të traktit gastrointestinal, ndërhyjnë në funksionimin e duhur të këtij organi.

Në rast të ndonjë problemi me gjendjen e zorrëve, thithja e shumë lëndëve ushqyese është gjithashtu e shqetësuar, gjë që çon në mungesë të vitaminave dhe mineraleve. Përveç kësaj, mikrobioma e zorrëve është përgjegjëse për sintezën e disa vitaminave, të tilla si grupi B, si dhe për prodhimin e serotoninës, hormonit të gëzimit.

Mënyra natyrale për të mbrojtur shëndetin e zorrëve është një dietë e duhur, dhe këto ushqime ndihmojnë më së shumti.

Perimet jeshile

Ushqimi më i rëndësishëm që është i mirë për zorrët janë perimet jeshile. Të gjitha llojet e lakrës janë të mira, përfshirë spinaqin, selinon, gjethet e luleradhiqes dhe rrënjën… Të gjitha këto ushqime janë probiotikë të shkëlqyeshëm.

Probiotikët janë shumë të rëndësishëm për një mikrobiotë të shëndetshme të zorrëve, e cila është vendimtare për imunitetin e mirë, shëndetin e përgjithshëm të trupit dhe nivelet optimale të energjisë. Përveç kësaj, zarzavatet janë të pasura me vitaminë C dhe klorofil, antioksidues të fuqishëm dhe lëndë ushqyese të tjera të vlefshme. Fibrat e trashë kontribuojnë në lëvizshmërinë e zorrëve, mbrojnë kundër kapsllëkut, pastrojnë zorrët dhe çlirojnë trupin nga kolesteroli i tepërt.

Bishtajore dhe drithëra

Orizi kafe, i egër dhe i kuq, hikërori, kuinoa, elbi dhe meli, si dhe thjerrëzat, fasulet, qiqrat, farat e lirit, susami i të cilave gjithashtu i siguron trupit tonë një bollëk mineralesh, aminoacidesh dhe vitamina. Sa më shumë ushqim në dietë të ketë të tretshëm dhe të patretshëm (fibra të trasha), aq më shumë zorrët do të funksionojnë.

Është e rëndësishme të dini se çaji, kafeja, lëngjet dhe pijet e gazuara jo vetëm që nuk mund të zëvendësojnë ujin, por, përkundrazi, shkaktojnë dehidratim më të madh. Vetëm uji i pastër është i dobishëm. Dhe nëse ju pëlqejnë aromat e ndryshme, mund të shtoni gjethe nenexhiku, manaferrat e freskëta ose një fetë limoni.

Ujë

Lëngu është i nevojshëm për funksionimin normal të zorrëve. Kur ushqimi i pasur me fibra të patretshme thith ujin, ai fryhet dhe në një gjendje të tillë “zbret” nëpër zorrët dhe praktikisht i pastron ato nga mbetjet e ushqimit, patogjenët e dëmshëm dhe të ngjashme. Një tjetër pronë e rëndësishme e ujit është aftësia për t’i dhënë elasticitet indeve. Nuk është sekret që trupi i njeriut është 80 për qind ujë, kështu që pa të, indet thahen dhe bëhen “të forta”. Hidratimi adekuat lejon që muret e zorrëve të shtrihen dhe tkurren lehtë dhe kështu i mbron ata nga dëmtimet.

Ushqim i fermentuar

Pasuroni menynë tuaj me ushqime të pasura me probiotikë – mikroorganizma që mbajnë një ekuilibër të shëndetshëm të mikrobiotave në zorrët. Këto produkte përfshijnë të gjitha ushqimet e fermentuara: lakër turshi, uthull molle, supë miso, turshi, kombucha dhe të tjera. Ushqimi i fermentuar rrit ekuilibrin e baktereve miqësore në mikrobiota, e cila ndihmon për të ndaluar rritjen e patogjenëve në zorrët.