Shnetë

Këta ëmbëlsues ju ndihmojnë ta harroni sheqerin

Gjëja e parë që rekomandojnë të gjithë praktikuesit e ushqimit të shëndetshëm është ulja e sheqerit. Dihet se sheqeri është pak i dobishëm për shëndetin tonë; përveç kësaj, vlera e saj e energjisë është 398 kcal për 100 g. Por, është aq e vështirë të heqësh dorë nga të gjitha gjërat e ëmbla!

Më poshtë ju tregojmë rreth disa ëmbëlsuesëve natyralë që do t’ju ​​ndihmojnë të harroni lehtë sheqerin.

Sheqeri i kokosit

10 zëvendësues të sheqerit që do të kursejnë shëndetin tuaj

Pavarësisht nga vlera e tij e lartë energjetike, sheqeri i kokosit ka një indeks të ulët glicemik (që do të thotë se asimilohet më mirë) dhe shumë përfitime të tjera. Gjithashtu, është thjesht i shijshëm – shumë më i mirë sesa sheqeri i zakonshëm, shkruan Bright Side, përcjell rtv21.tv

Hurmat

10 zëvendësues të sheqerit që do të kursejnë shëndetin tuaj

Hurmat janë një frut i shëndetshëm dhe ushqyes, i rekomanduar shpesh si një meze e lehtë e shëndetshme. Rezulton se ato gjithashtu mund të përdoren për të zëvendësuar sheqerin.

Sigurisht, ato nuk mund t’i shtoni direkt në çaj ose kafe, por ato lehtë mund të zënë vendin e biskotave. Ose mund të merrni shurup hurme dhe ta shtoni në çdo gjë që mund ta imagjinoni. Ekziston edhe pastë hurmash, që mund të përfshihet në recetat e ëmbëlsirave.

Shurup mani

10 zëvendësues të sheqerit që do të kursejnë shëndetin tuaj

Shurupi i manit njihet për vetitë e tij ushqyese. Ai i ruan këto veti, plus i jep një shije të veçantë ushqimit./21Media

Plot Shnetë

Plot Shnetë

Komento

Kliko këtu për të komentuar