Lajme

Franca do të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme të COVID-19 deri në korrik 2022

Qeveria franceze ka propozuar të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme të COVID-19 në vend deri më 31 korrik të vitit të ardhshëm.

Një projektligj për zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme do t’i paraqitet parlamentit francez për votim, tha të mërkurën zëdhënësi i qeverisë Gabriel Attal, transmeton portal arbresh.info

Projektligji i gjendjes së jashtëzakonshme në Francë – duke lejuar qeverinë të vendosë kufizime të lidhura me koronavirusin – do të skadojë më 15 nëntor.

Sipas rregullave aktuale, qytetarët duhet të përdorin një kartë shëndetësore COVID-19 për të hyrë në bare, restorante, kinema, teatro dhe vende të tjera.

Sipas autoriteteve franceze, zgjatja e gjendjes së jashtëzakonshme do të ndihmonte Francën të merrej me krizën shëndetësore.

“Ekziston një rrezik i madh i ringjalljes së epidemisë këtë dimër”,tha Attal, duke shtuar se “duhet të jemi vigjilentë deri në verën e ardhshme”.

Franca ka regjistruar më shumë se 7 milionë raste të COVID-19 që nga fillimi i pandemisë, me më shumë se 117,000 vdekje.

Deri më tani, të paktën 50 milionë njerëz kanë marrë një dozë të vaksinës kundër Covid-19, rreth 75.5% e popullsisë së vendit./euronews/arbresh.info/