Lajme

AstraZeneca regjistron rezultatet e provës optimiste të barit kundër COVID-19

Gjiganti farmaceutik britanik AstraZeneca zbuloi të hënën rezultate pozitive nga një provë e një trajtimi për simptomat e COVID-19.

Bari i zhvilluar nga një kombinim i dy antitrupave, arriti një “ulje statistikisht të rëndësishme në COVID-19 të rëndë ose vdekje” në pacientët jo të shtruar në spital me simptoma të buta deri në të moderuara, thanë udhëheqësit e AstraZeneca në një deklaratë, shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

Trajtimi i grupit, i njohur si AZD7442, ka kaluar fazën III ose provat përfundimtare klinike për të vlerësuar sigurinë dhe efikasitetin e tij.

“Me rastet e vazhdueshme të infeksioneve serioze COVID-19 në të gjithë globin, ekziston një nevojë domethënëse për terapi të reja si AZD7442 që mund të përdoren për të mbrojtur popullatat e prekshme … dhe gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e rasteve të infektimit pas imunizimit të plotë të kalojë në sëmundje të rëndë,” tha hetuesi kryesor i hulumtimit Hugh Montgomery.

“Këto rezultate pozitive tregojnë se një dozë e përshtatshme intramuskulare e barit AZD7442 mund të luajë një rol të rëndësishëm në ndihmën për të luftuar këtë pandemi shkatërruese.”

Hulumtimi klinik përfshiu 903 pjesëmarrës dhe 90 përqind e tyre ishin njerëz në rrezik të lartë të formës COVID-19 të rëndë edhe pas imunizimit të plotë.

Vaksina e njohur e AstraZeneca kundër COVID, e zhvilluar me Universitetin e Oksfordit, ndihmoi në nxitjen e vaksinimit të shpejtë të Britanisë ndaj COVID-19.